ua
en
Новини

НАУКОВИЙ ПОГЛЯД НА СЕЛЕН

#SYSTEMPHARM #УКРАЇНА

Відкритий шведським хіміком у 1817 році, селен став сферою наукових інтересів у 1950-х роках, а зараз він визнаний важливим мікроелементом для людського організму. Мікроелементи – це мінерали, присутні в невеликих кількостях в живих тканинах з різними важливими функціями. Всього відомо 14 мікроелементів, у тому числі залізо, цинк, йод, мідь, марганець, алюміній, свинець та фтор.

Селен можна отримати лише за допомогою дієти або добавок. Діючи як потужний антиоксидант, він приносить користь організму людини, захищаючи від шкідливих вільних радикалів, забезпечуючи тим самим захисні функції імунітету.

‌‌‌‌Продукти, багаті селеном

  • Дріжджі
  • Морепродукти (устриці, тунець, палтус, сардини, краби тощо)
  • М’ясо (нирки, печінка)
  • Зернові
  • Бразильські горіхи

Інші продукти, такі як пластівці, молочні продукти, злаки та яйця, також містять достатню кількість селену.

Найкраще споживати селен через збалансовану дієту. Однак може бути доречним вживати добавку селену, коли необхідного рівня не можна досягнути за допомогою правильної дієти. Хоча добавки селену випускаються як в органічній, так і в неорганічній формі, дослідження показало, що органічна форма легше засвоюється.

Ознаки дефіциту селену

Коли людина не споживає достатню кількість селену, можуть виникати такі ознаки та симптоми.

  • М’язова слабкість
  • Хронічна втома
  • Втрата волосся
  • Безпліддя
  • Порушення імунітету

Ті, у кого порушене травлення, мають ризик мальабсорбції та підвищений ризик дефіциту.

‌‌‌‌Селен і імунітет 

Сильна і здорова імунна система є невід’ємною частиною боротьби з будь-яким типом інфекцій, що спричинених бактеріями або вірусами. З селеном пов’язані понад 30 селенопротеїнів, які відповідають за потужний антиоксидантний механізм захисту, важливу функцію імунної відповіді, яка захищає наш організм.

Антиоксиданти допомагають запобігти пошкодженню клітин, що викликано надлишком вільних радикалів та іншими типами оксидативного стресу. Коли оксидативний стрес можна звести до мінімуму, здорові клітини пошкоджуються менше, що знижує ризик захворювання або інфекції.

Крім того, було виявлено, що селен має протизапальні, противірусні та антибактеріальні властивості, які суттєво впливають на запалення та імунну відповідь. Існують різні дослідження, які продемонстрували зв’язок між селеном та вірусними інфекціями і щитовидною залозою, мова про які піде нижче.

Селен і вірусні інфекції 

Дефіцит селену безпосередньо пов’язаний з підвищеним ризиком вірусних інфекцій. Зниження рівня селену в організмі може призвести до посилення оксидативного стресу, що призводить до посилення запалення. Найпереконливіші дані про шкідливий вплив дефіциту селену походять з району Китаю, де ґрунт містить низький рівень селену. У великої кількості жінок і дітей виявлено хворобу Кешана, тип кардіоміопатії, спричинений вірусом, якої можна запобігти, вживаючи таблетки селену. Це стосується груп людей, які страждають від недоїдання, таких як діти та літні люди, у яких може бути дефіцит селену та, можливо, більша схильність до інфекцій.

Дослідження 2013 року, опубліковане в Journal of Nutrition, уважно вивчало зв’язок між селеном і двома вірусами, вірусом Коксакі та грипом. У лабораторії мишей тримали на дієті з дефіцитом або достатньою кількістю селену протягом чотирьох тижнів, а потім інокулювали вірусом Коксакі В3 або штамом грипу. Було виявлено, що в групі, що була на дієті з дефіцитом селену, у п’ять разів частіше розвивається міокардит – небезпечна серцева інфекція. У групі мишей із дефіцитом селену, інфікованих вірусом грипу, було виявлено важке запалення легенів.

Додаткове дослідження розглядало захисні фактори добавки селену для мишей проти грипу і виявило, що миші, які отримували добавку, мали вищі показники виживання, ніж ті, у яких був дефіцит. Це ще раз можна пояснити корисною здатністю селену вбивати віруси. Мені не вдалося знайти жодних досліджень за участі людей.

Дослідження 2004 року в American Journal of Clinical Nutrition оцінювало селен і поліовірус. У дослідженні група дорослих із низьким вмістом селену в крові отримувала плацебо, 50 мкг або 100 мкг селену щодня протягом 15 тижнів.

Через 6 тижнів усі групи отримали оральну вакцину проти поліомієліту. Потім проаналізували їх кров. У групі з добавками 50 мкг і 100 мкг спостерігалося підвищення рівня селену в крові, як і очікувалося, і вони також показали кращу імунну відповідь, що допомогло швидше позбутися поліовірусу.

‌‌‌‌Селен і щитовидна залоза 

Завдяки тому, що селен має антиоксидантні властивості, дослідження показали, що селен відіграє ключову роль у функції щитовидної залози та у виробництві гормонів щитовидної залози. Насправді, у дорослих щитовидна залоза є органом з найбільшою кількістю селену на грам тканини. Було виявлено, що низький рівень селену сприяє розвитку аутоімунних захворювань щитовидної залози, включаючи тиреоїдит Хашимото, гіпотиреоз, рак щитовидної залози, а також збільшення щитовидної залози.

Одне популярне дослідження 2002 року вивчало групу пацієнтів з аутоімунним захворюванням щитовидної залози.  Деякі отримували плацебо, тоді як інші отримували 200 мкг добавки селену протягом трьох місяців. У групі селену рівень антитіл до пероксидази щитовидної залози був знижений зі 100 відсотків до 63,6 відсотків, а ультразвукове дослідження показало менше запалення щитовидної залози. Це дослідження дало переконливі докази того, що селен має значний вплив на здоров’я щитовидної залози.

У статті 2016 року розглянуто 16 різних досліджень, які вимірювали сироваткові антитіла до пероксидази щитовидної залози та антитіла до тиреоглобуліну з інтервалом в 3, 6 та 12 місяців у пацієнтів із хворобою щитовидної залози Хашимото. З двох груп у дослідженні одна отримувала  препарат для щитовидної залози під назвою левотироксин і селен. Друга група отримувала тільки селен. Результати свідчать про те, що в групі, яка отримувала як ліки, так і селен, спостерігалося зниження антитіл від трьох до 12 місяців. У групі, яка отримувала тільки добавки селену, спостерігалося зниження рівня антитіл лише протягом трьох місяців. Це свідчить про те, що добавки селену в цілому допомагають оптимізувати здоров’я щитовидної залози.

Вагітні жінки, у яких виявлено антитіла до пероксидази щитовидної залози, мають високий ризик розвитку дисфункції щитовидної залози або гіпотиреозу після пологів. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism повідомляє про дослідження 2007 року, яке виявило, що добавки селену зменшують ризик післяпологових проблем із щитовидною залозою. У дослідженні 151 жінка отримувала 200 мкг селену або плацебо приблизно на третьому місяці вагітності. Ті, хто приймав селен, мали на 20 відсотків менше шансів на розвиток аномалій щитовидної залози.

На щастя, більшість пренатальних вітамінів містять селен.

НАЙВАЖЛИВІШЕ ПРО СЕЛЕН

Селен бере участь у синтезі (дейодиназа – селеномісткий фермент) гормонів щитовидної залози, які містять йод, тому боротьба з дефіцитом йоду неможлива на тлі селенового дефіциту.
Дефіцит селену призводить до загибелі тиреоцитів та заміщення паренхіми ЩЗ сполучною тканиною.
З урахуванням фізіологічної ролі селену в периферичній конверсії тироксину в активну форму трийодтиронін одночасне поповнення йоду та селену може знизити навіть незначний потенційний ризик виникнення небажаних наслідків при проведенні йодної профілактики.

СІСТЕМ ФАРМ може запропонувати вам надійне джерело органічного селену – ЦЕФОСЕЛЕН ЧИСТИЙ – капсули №60, що містять 100 мкг органічного селену.

Давайте дбати про здоров’я разом

Все буде УКРАЇНА💙💛