Регулярний прийом вітаміну D знизить ризик розвитку меланоми
#SYSTEMPHARM #УКРАЇНА
Як вказують автори нового дослідження, захворюваність на меланому та інші види раку шкіри неухильно зростає, особливо в осіб з ослабленим імунітетом. Як і всі вони повʼязують цю тенденцію з підвищеним впливом ультрафіолету.
У той час як вплив ультрафіолетового випромінювання – відомий фактор ризику меланоми, є й зворотний бік медалі: недостатня інсоляція внаслідок заходів щодо профілактики раку шкіри стала серйозною проблемою охорони здоровʼя через дефіцит вітаміну D.
Дерматологи з Університету Східної Фінляндії та університетської клініки Куопіо вивчили медичні записи 498 пацієнтів віком від 21 до 79 років, які належали до групи ризику раку шкіри (будь-якого типу).
Серед них 295 осіб мали в анамнезі злоякісні новоутворення шкіри (минулого чи сьогодення): у 100 була діагностована меланома, у 213 — базально-клітинна карцинома та у 41 — плоскоклітинна карцинома. Ще у 70 осіб був рак інших органів, включаючи РМЗ, рак передміхурової залози, нирок, сечового міхура, кишечника та гематологічні пухлини. Підгрупа з 96 пацієнтів із «ослабленим» імунітетом розглядалася окремо.
402 пацієнти, які залишилися, були розділені на категорії за принципом частоти прийому пероральних добавок з вітаміном D:
- ті, що не використовують їх взагалі (99 осіб),
- ті, що вживають їх час від часу (126),
- ті, що регулярно приймають добавки з вітаміном D (177).
Аналіз показав, що постійне використання таких ОТС-продуктів значно знижувало ймовірність наявності діагнозу меланоми (на 55%), тоді як епізодичне використання було повʼязане з менш значним зниженням ризику (на 46%).
У той самий час між рівнем споживання вітаміну D і фотостарінням не було виявлено значного звʼязку. Автори також визнають, що їхнє дослідження має обмеження, і його результати не можуть підтвердити причинно-наслідковий звʼязок між застосуванням вітаміну D та меланомою.